вторник, 17 апреля 2012 г.

გაკვეთილის გეგმა


გაკვეთილის თემა
თალესის თეორემა
სწავლების საფეხური და პროფილი
საბაზო. 15 მოსწავლე
სპეციალური საგანმანათლებლო საჭიროებების მქონე მმოსწავლე აარ არის
გაკვეთილის მნიშვნელობა და აქტუალობა
თალესის თეორემის გამოყენება  მომდევნო მასალის სამკუთხედის და ტრაპეციის შუა ხაზის თვისებების შესწავლისას  თეორიaული ცოდნის პრაქტიკული გამოყენება

გაკვეთილის მიზნები და შედეგები
მათ. VIII. 10 ასაბუთებს გეომეტრიული დებულების მართებულობას. იყენებს გეომეტრიულ გარდაქმნებს
შეძლელბს მონაკვეთის დაყოფას სასურველი სიგრძის ტოლ მონაკვეთებად და პროპორციულ მონაკვეთებად
წინასწარი ცოდნა
კუთხე, წრფეთა პარალელურობა და თვისებები
სამკუთხედების ტოლობის ნიშნები
შეფასების საგანი
შეფასების საგანი და პროცედურები

ჯგუფური მუშაობა, გაკვეთილზე ჩართულობა ლოგიკური მსჯელობა


სასწავლო საგანი და ტექნიკური საშუალებები
გ.გოგიშვილი. თ.ვეფხვაძე, ი.მებონი, ლ.ქურჩიშვილი
8 კლასი სასკოლო სახელმძღვანელო
ფანქარი, სახაზავი, ცარცი, დაფა, ფორმატის ფურცლები, მარკერი
ფარგალი, კომპიუტერი








გაკვეთილი მსვლელობა და მენეჯმენტი
აქტივობა1. 
საშინაო დავალების შემოწმება. პრობლემური ამოცანები განხილვ 3 წთ
აქტივობა2.
კუთხის დახაზვა და ერთერთ გვერდზე ტოლი მონაკვეთების გადაზომვა. დაყოფის წერტილებზე პარალელური წრფეების გავლება რომლებიც მეორე გვერდს ჰყოფს ნაწილებად . კანონზომიერების აღმოჩენა და დასკვნის გამოტანა. 10 წთ.
აქტივობა3.
მოსწავლეთას დაყოფა ჯგუფებად და იმავე კანონზომიერების დამტკიცება. ეძლევა ნახაზები და ინსტრუქცია  15 წთ.
პრეზენტაცია  4 წთ.
აქტივობა4.
ეს კანონზომიერება თალესის თეორემითაა ცნობილი. თალეს მილეთელის მოკლე ბიოგრაფიული ექსკურსი და სლაიდების ჩვენება  4 წთ.
აქტივობა5.
მონაკვეთის დაყოფა პროპორციულ ნაწილებად წინასწარ მომზადებუკლი სლაიდის ჩვენება. შეასრულებენ დამოუკიდებელ სამუშაიოს მოცემული რიცხვების მიხედვით  3  წთ.
აქტივობა6.
ახალი მასალის განმტკიცება ფრონტალური კითხვებით  3 წთ.
საშინაო დავალების მიცემა 1 წთ.
მოსწავლეთა შეფასება 2 წთ.




Комментариев нет:

Отправить комментарий